Lewica w polityce to określenie sił politycznych głoszących ideały równości oraz postępu społecznego i z tych pozycji rewidujące tzw. tradycyjne wartości oraz tradycyjne instytucje (zwłaszcza rodzinę, religię i tradycyjny porządek społeczny). Zalicza się do nich środowiska o poglądach socjalistycznych, socjaldemokratycznych, socjalliberalnych, komunistycznych lub anarchistycznych. Poglądy komunistyczne i anarchistyczne uważa się za skrajnie lewicowe. Do ruchów lewicowych zalicza się także niekiedy ruchy związkowe, feministyczne, gejowskie i ekologiczne (wielu członków tych ugrupowań zaprzecza, jakoby ich działalność miała związek z polityką lewicową, ale m.in. ich założenia społeczne (ruch feministyczne, homoseksualistów) czy ekonomiczne (ruchy ekologiczne) wywodzą się z tego właśnie nurtu). Częściowo inspirowany przez idee lewicowe faszyzm oraz nazizm nie są uważane za lewicowe, choć taka klasyfikacja jest dokonywana w prawicowej publicystyce politycznej.
Określenie – lewica – pochodzi z okresu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, kiedy we francuskim Stanach Generalnych deputowani stanu trzeciego zasiadali po lewej stronie sali.

współczesne

historyczne


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.