Leszek Blanik (ur. 1 marca 1977 w Wodzisławiu Śląskim) - polski gimnastyk sportowy, medalista olimpijski.
Brązowy medalista olimpiady w Sydney w 2000 w konkurencji skoku przez konia. Pierwszy polski gimnastyk, którego nazwisko nosi gimnastyczny element. Zapisany pod nr 332 przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną skok-przerzut, podwójne salto w przód w pozycji łamanej otrzymał nazwę "blanik".
Na igrzyska olimpijskie do Aten - na skutek systemu kwalifikacji, faworyzującego zawodników wszechstronnych - nie pojechał, mimo dużej szansy na powtórny medal w swojej koronnej konkurencji.
Pozostałe sukcesy:
  • wicemistrzostwo Europy w skoku przez konia w 1998
  • trzecie miejsce w Pucharze Świata w 2000 w skoku przez konia
  • srebrny medal na mistrzostwach świata 2002 w skoku przez konia

Link zewnętrzny

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.