Leskowiec (922 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodniej część Beskidu Małego).
Punkt widokowy, ważny węzeł szlaków turystycznych. W okolicy szczytu dwie nartostrady. Na pobliskiej Jaworzynie (10 minut) znajduje się schronisko turystyczne "Leskowiec". Dotrzeć tu można szlakami z Rzyk, Andrychowa, Ponikwi, Kozińca, Świnnej Poręby, Krzeszowa , Targoszowa, a także od strony Przełęczy Kocierskiej.
Miejscowa ludność nazywa czasem Leskowiec "Hrabskie Buty" z powodu dwóch płyt kamiennych z wykutymi śladami stóp. Płyty te prawdopodobnie upamiętniają wejście na szczyt Adama hr. Potockiego i hrabianki Mary Wielkopolskiej. Strącone ze szczytu przez pasterzy, przeleżały w lesie do 2004 r, gdy odkryte przez Jana Zielińskiego zostały przeniesione w pobliże schroniska "Leskowiec".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.