Grafika:Zamach_na_prezydenta_McKinleya.jpg|frame|Zamach na prezydenta McKinley'a - Leon Czołgosz strzela do prezydenta McKinley z ukrytego rewolweru, podczas Pan-American Exposition. 
Leon Czolgosz (urodzony 1 stycznia 1873 - stracony 29 października 1901) - sympatyk anarchizmu, zabójca prezydenta McKinleya.
Czołgosz pochodził z rodziny polskich emigrantów. Nie był członkiem organizacji anarchistycznych, chociaż uczestniczył w wykładach Emmy Goldman.
W 6 września 1901 roku Czołgosz w Buffalo w czasie wystawy Pan American Exposition dokonał zamachu, strzelając dwukrotnie do McKinleya. Złapany przez policję, podał fałszywe nazwisko - Fred Nieman (Fred Nikt). Prezydent zmarł z poniesionych ran 8 dni po zamachu, a Czołgosz, po krótkim procesie, został stracony na krześle elektrycznym w dniu 20 października 1901 roku. Przed straceniem powiedział:
Zabiłem prezydenta ponieważ był wrogiem prawych ludzi - prawych robotników. Nie żałuję swojego czynu.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.