Lekkoatletyka to jedna z najstarszych dyscyplin sportu oparta na naturalnym ruchu. Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne: biegi, skoki, rzuty i chód mają swój początek w zachowaniach pradawnych ludzi. Były one w naturalny sposób uprawiane i trenowane przez człowieka, który polując musiał biegać, skakać przez przeszkody terenowe oraz rzucać oszczepem czy kamieniem. Z biegiem lat, dla rozrywki, człowiek zaczął stosować różne formy rywalizacji i wtedy obok sportów walki pojawiły się konkurencje lekkoatletyczne. Starożytni Grecy podczas swoich igrzysk wprowadzili konkurencje rzutu dyskiem i biegi na krótkim dystansie, nieco później skok w dal z miejsca. Bieg maratoński jest konkurencją olimpijską od czasów pierwszej nowożytnej olimpiady, wprowadzono ją dla upamiętnienia wyczynu Fillipidesa, który po zwycięstwie Greków nad Persami w bitwie pod Maraton pobiegł do Aten zanieść radosną nowinę.

Konkurencje lekkoatletyczne

Oto lista dyscyplin zaliczanych tradycyjnie do lekkoatletyki:

Zawody lekkoatletyczne

Rekordy lekkoatletyczne

Organizacje lekkoatletyczne

  • International Association of Athletics Federations IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) [1]
  • European Athletic Association EAA (Europejskie Stowarzyszenie Lekkoatletyki) [2]
  • Polski Związek Lekkiej Atletyki PZLA [3]
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.