Legat
1. (łac. Legatus legioni) w Rzymie pierwotnie wysłannik cesarski, spełniający funkcję administracyjno-wojskową nad większym regionem, podległy bezpośrednio cesarzowi.
2. urzędnik honorowy reprezentujący rzymskiego władcę, potem także papieża na soborach, synodach, uroczystościach, czy rozmaitych politycznych wydarzeniach.
3. obecnie stały reprezentant papieża przy danym kraju lub organizacji międzynarodowej, nosi wówczas tytuł nuncjusza, jeśli automatycznie jest dziekanem korpusu dyplomatycznego, pronuncjusza lub internuncjusza, lub wysyłany jako delegat w imieniu papieża na uroczystości, ewentualnie w celu interwencji; nosi wówczas tytuł a latere boku, co oznacza równą papieżowi powagę i dostojeństwo.
4. W języku staropolskim tym słowem określano posła
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.