Leda - w greckiej mitologii była królewna etolską, żoną króla Sparty, Tyndareosa, matką Heleny, Klitajmestry, Kastora oraz Polluksa (Dioskurów), kochanką Zeusa, który pod postacią łabędzie spłodził Helenę oraz Kastora i Polluksa (wykluli sie z dwóch jaj), a według innej wersji mitu, owe jaja były owocem związku Zeusa z Nemezis. Leda i łabędź są częstym motywem sztuki (L. da Vinci, Michał Anioł, B. Peruzzi, F. Boucher, S. Dali, L. Silvestre mł., A.A. Correggio, P. Veronese, Tintoretto).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.