Gałąź gospodarki obejmująca zagospodarowanie, pielęgnowanie, ochronę, użytkowanie oraz odnawianie lasów w celu stałego pozyskiwania drewna i innych użytków leśnych oraz wykorzystania zdrowotnych i ochronnych właściwości lasów;
Leśnictwo - zespół nauk leśnych;
Leśnictwo - leśna jednostka gospodarczo - administracyjna wchodząca w skład nadleśnictwa. .
To nauka zajmująca się metodami pomiaru lasu. Przede wszystkim określa się: miąższość, przyrost miąższości, wiek drzewostanu.
Nauka ta znajduje szerokie zastosowanie w praktyce leśnej, szczególnie w takich dziedzinach jak urządzanie lasu, pozyskiwanie drewna czy doświadczalnictwo leśne. .
Drewno to surowiec otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Drewno zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem, a warstwą łyka i kory.
Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. W Polsce, w grodzie ściany, stropy i boazerie, do wykonania więźb dachowych, ogrodzeń i pergoli, mebli i zabawek. W Ameryce Północnej (USA i Kanada), drewno jest ciągle ważnym materiałem budowlanym i używa się go do budowy większości niskich zabudowań mieszkalnych.
Ta strona dotyczy rośliny.
Następujące strony opisują inne
znaczenia słowa drzewo:
drzewo (matematyka)
drzewo (informatyka)
drzewo genealogiczne
drzewo filogenetyczne
Drzewa - grupa roślin, do której zaliczają się największe rośliny lądowe. Nie jest taksonem, grupuje tylko organizmy roślinne podobne morfologicznie i funkcjonalnie. Wiele drzew charakteryzuje się długowiecznością.
Zespół większej liczby drzew rosnących na pewnej powierzchni leśnej w odpowiednim zagęszczeniu i zwarciu koron, wzajemnie na siebie oddziałujących.
Jeżeli drzewostan składa się tylko z jednego gatunku drzew, mówimy wtedy, że jest to dębu, następnie brzozy, a najmniejszy sosny.
Spotyka się również drzewostany złożone z drzew o różnej wysokości, tworzących piętra i stąd nazwa drzewostan dwu lub wielopiętrowy np.
Gdy w skład gatunków drzew, mówi się, że jest to drzewostan mieszany (wielogatunkowy) np. sosnowo-dębowy, sosnowo-brzozowo-dębowy. Przy takim określaniu drzewostanu mieszanego ostatni wyraz wskazuje, jakiego gatunku drzew jest w drzewostanie najwięcej i tak np. w drzewostanie sosnowo-brzozowo-dębowym największy będzie udział dębu, następnie brzozy, a najmniejszy sosny.
Zobacz też:
Drzewostan jednogatunkowy.
Zimozielona Morza Śródziemnego (południowa lasów. Tworzą ją drobnolistne krzewinki (rośliny zielne i in. , dostosowane do warunków suchych (kserofity), a także zbiorowiska trawiaste.
Porównaj: makia, makis, fynbos, frygana, chaparral. .
To całkowicie naturalna granica występowania drzew w górach. Zależna jest od czynników klimatycznych. Wraz ze wzrostem klimatu kontynentalnego górna granica lasu podnosi się. W skutek działalności człowieka może być sztucznie obniżona. Np. w Karpatach górna granica lasu waha się od 1100 do 1650 m n. p. m. .
Cechą charakterystyczną każdej rośliny drzewiastej jest to, że na pewnej wysokości nad ziemią pędów i liści, który nazywamy koroną.
Już u młodocianej siewki drzewa, część nadziemną tworzy ulistniony pęd, który rozwija się z pączka zarodkowego, a który rośnie prosto ku górze, a więc w kierunku przeciwnym do wzrostu korzenia zarodkowego. Oprócz pączka wierzchołkowego, na jednorocznym pędzie widoczne są często pączki boczne, rozmieszczone wzdłuż jego osi.
Las (roślinności swoistej dla danego regionu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują.
Las lub biocenoza leśna według definicji prof. J. J.
Gałąź gospodarki obejmująca zagospodarowanie, pielęgnowanie, ochronę, użytkowanie oraz odnawianie lasów w celu stałego pozyskiwania drewna i innych użytków leśnych oraz wykorzystania zdrowotnych i ochronnych właściwości lasów;
Leśnictwo - zespół nauk leśnych;
Leśnictwo - leśna jednostka gospodarczo - administracyjna wchodząca w skład nadleśnictwa. .
Określa się na podstawie przeliczania słojów (przyrostów rocznych) drewna na pniakach ściętych drzew lub na podstawie średniej liczby okółków gałęzi. Wyraźne okółki wytwarza drzewo tylko w młodości w okresie rocznego przyrostu na wysokość. Gdy te sposoby ustalenia wieku drzew nie mogą być wykorzystane, wówczas wiek drzew określa się szacunkowo – w przybliżeniu.
Suma masy (miąższości) wszystkich drzew w danym drzewostanie.
Oblicza się ją poprzez pomiar średnic wszystkich drzew i oszacowanie przeciętnej wysokości dla poszczególnych klas grubości drzew. Na podstawie tych danych, oblicza się miąższość drzewostanu posługując się odpowiednimi tablicami miąższości. Stosuje się również obliczanie miąższości drzewostanu na podstawie wyników uzyskanych z powierzchni próbnych.