br /> Laos (Lao, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna - Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim, 4,3 mln. ludności (1991), powierzchnia 237 tys. km². Stolica Wientian (180 tys. mieszkańców), główna rzeka Mekong. Na północy Laos graniczy z Birmą i Chinami, na wschodzie z Wietnamem, na południu z Kambodżą, a na zachodzie z Tajlandią.

Historia

W VII-I w. p.n.e. zasiedlony przez napływową ludność z południowych Chin. Okresowa zależność od Cesarstwa Chin, państwa Khmerów, Syjamu, Wietnamu, Birmy, od 1893 protektorat francuski. W czasie II wojny światowej okupowany przez Japończyków, od 1954 niepodległe królestwo.

Ustrój polityczny

Jedyną legalną partią polityczną jest Laotańska Partia Ludowo-Rewolucyjna. Głową państwa jest prezydent wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję. Szefem rządu jest natomiast premier wybierany przez prezydenta za aprobatą parlamentu.
Laos jest republiką z jednoizbowym parlamentem - Sapha Heng Xat (Zgromadzenie Narodowe) liczące 109 deputowanych wybieranych w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję. Zgodnie z konstytucją z 1991 roku Zgromadzenie Narodowe liczyło 85 deputowanych. W roku 1997 na wniosek prezydenta liczba miejsc wzrosła do 99, a w lutym 2002 roku do 109. Władza wykonawcza należy do rządu powoływanego przez prezydenta.

Podział administracyjny

Laos dzieli się na 16 prowincji (ແຂວງ, khoueng), 1 miasto wydzielone (ນະຄອນຫລວງ, kampheng nakhon) i 1 strefę specjalną (ເຂດພິເສດ, khetphiset):

Geografia

Laos znajduje się w południowo-wschodniej Azji. Jest krajem prawie w całości porośniętym lasem. W Laosie znajdują się również liczne wyżyny i góry. Najwyższym szczytem jest Phou Bia (2817 m n.p.m.). Rzeka Mekong w znacznej części jest rzeką graniczną z Tajlandią.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.