Landseer (typ kontynentalno-europejski)
Landseer -
Kraj pochodzenia
Niemcy/Szwajcaria
Klasyfikacja
FCI: Grupa II, Sekcja 2.2 Molosy, typ górski
AKC: ?
ANKC: Grupa ?
CKC: Grupa ? - ?
KC: ?
NZKC: ?
UKC: ?
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
//www.fci.be/uploaded files/226gb2002 en.doc FCI

Landseer (typ kontynentalno-europejski) - jedna z ras psów.
Użytkowość:
- pies stróżujący i towarzyszący; nie podlegają próbom pracy.
Budowa:
- Landseer powinien sprawiać wrażenie dużego, silnego, harmonijnie zbudowanego psa. bardziej wysokonożny niż czarny nowofundland. Dotyczy to szczególnie samców.
Szata i umaszczenie:
- z wyjątkiem głowy włos długi i gęsty; w dotyku delikatny; między włosem okrywowym przebija podszerstek, ale nie tak gęsty jak u czarnych nowofundlandów; dopuszczalny lekko falisty włos okrywowy na grzbiecie i udach; szata zaczesana pod włos powinna wracać do naturalnego położenia. - umaszczenie to wyraźna biel o rozrzuconych czarnych łatach na tułowiu i zadzie; szyja, przedpiersie, brzuch, nogi i ogon powinny być białe; głowa czarna; wysoce pożądane w hodowli są białe symetryczne znaczenia na kufie z zachodzącą na czoło niezbyt szeroką strzałką; występujące czarne cętki na białym tle nie są jeszcze wadą, ale należy unikać ich w hodowli.
Wymiary:
- wysokość w kłębie:
  • psy: przeciętnie między 72 a 80 cm;
  • suki: przeciętnie między 67 a 72 cm;
tolerowane są niewielkie odchylenia od podanych parametrów.
Landseer -
Popularność w Polsce:
- rasa bardzo rzadka; w 2004 roku zarejestrowanych było tylko 8 jej przedstawicieli.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.