Lanckorona -
Lanckorona - wieś gminna w Beskidzie Makowskim, województwie małopolskim, powiecie wadowickim, niedaleko na południe od Krakowa, nad rzeką Skawinką, na wysokości ok. 500 m n.p.m..
Swoisty, niepowtarzalny urok malowniczo położonej Lanckorony wynika z zachowania oryginalnej drewnianej zabudowy miasteczka z drugiej połowy XIX wieku.
Założona prawdopodobie w XII wieku przez kolonistów niemieckich, prawa miejskie uzyskała w 1366, utraciła je w 1934. W roku 1370 Kazimierz Wielki wybudował tu zamek. Dobra nadane były braciom z Brzezia, herbu Zadora. Jeden z ich potomków, przybrawszy nazwisko Lanckorońskiego, stał się protoplastą sławnej w dziejach polskich rodziny Lanckorońskich.
Lanckorona -
Na początku XVII wieku Lanckorona była własnością wojewody krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego, który obrażony na Zygmunta III przebywał na tamtejszym zamku, układając plany pamiętnego rokoszu. Podczas konfederacji barskiej zamek lanckoroński służył konfederatom jako punkt oparcia.
W 1869 wielki pożar strawił znaczną część miasta. Obecnie wieś letniskowa.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.