Lackowa (997 m n.p.m.) - najwyższy szczyt po polskiej stronie Beskidu Niskiego, położony między Krynicą a Wysową. Inne nazwy, rzadziej używane: Wackowa, Łackowa, Chorągiewka Pułaskiego, czasem żartobliwie nazywana Górą Policyjną (patrz wysokość).
Lackowa należy do Korony Gór Polskich.
W czasie konfederacji barskiej okolica została ufortyfikowana i broniona, a z daleka widoczny, niezalesiony wierzchołek Lackowej służył do sygnalizacji (stąd nazwa "Chorągiewka Pułaskiego"). Po bitwie 3 i 4 października 1770 z rosyjskim oddziałem generała Drewitza, Konfederaci zostali zmuszeni do przekroczenia granicy austriackiej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.