L'udovít Velislav Štúr (ur. 28 października 1815, zm. 12 stycznia 1856), wiodąca osobowość narodowego słowackiego odrodzenia, ideolog i organizator słowackiego ruchu narodowowyzwoleńczego, językoznawca, kodyfikator słowackiej literatury, filozof, pisarz, poeta, publicysta.
W latach 1837-1838 i 1840-1843 pedagog w ewangelickim liceum w Bratysławie, od 1838 do 1840 studiował w Halle, potem prywatny naukowiec. Od 1851 żył pod nadzorem policji w miejscowości Modra.
Wykładami fiolozoficzno-historycznymi oraz o poezji słowiańskiej w liceum, umacniał w młodej słowackiej inteligencji patriotyczny zapał, której na jego cześć nadano przydomek štúrovci. W 1846 w dziele Nárečja slovenskuo alebo potreba písaňja v tomto nárečí (Gwara słowacka lub potrzeba pisania w tej gwarze) wypracował ideowo-polityczny i językoznawczy dowód kodyfikacji nowego narodowego języka literackiego oraz dziełem Naúka reči slov. (Nauka języka słowackiego) nadał mu pewną gramatyczną budowę (język słowacki literacki, Štúrova kodyfikacja).
Intensywną działalnością polityczną, narodowowywzwoleńczą publicystyką oraz domaganiem się reform socjalnych na węgierskim sejmie w Bratysławie od 1847 stał się ideologiem formującego się, nowoczesnego słowackiego narodu i nadchodzącej burżuazji. Rząd rewolucji węgierskiej, nie akceptujący programu narodowego ruchu słowackiego, wydał w 1848 roku na Štúra i jego współpracowników Jozefa Miloslava Hurbana i Michala Miloslava Hodžu nakaz aresztowania, czym wymusił liczne kompromisy. Wraz z rozwojem burżuazyjnej rewolucji Štúr stał się jednym z głównych przedstawicieli i dowódców słowackiego powstania w latach 1848-49 i wiodącym działaczem SNR (Slovenská národná rada). Po porażce rewolucji burżuazyjnej, która nie spełniła jego politycznych nadziei, był zmuszony zaniechać bezpośredniej działalności politycznej; zajmował się niemal wyłącznie literaturą i nauką (Spevy a piesne, Dumky večerní, O nár. písních a poveštech plemen slovan., Slovanstvo a svet budúcnosti).
W Modrej istnieje obecnie muzeum im. L'udovíta Štúra.
Link zewnętrzny:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.