Polski Tadeusza Banachiewicza. Obecnie wydawany przez Fundację Astronomii Polskiej w Warszawie.
Zobacz też: podstawowe zagadnienia z zakresu astronomii. .
BruLion literackie i kulturalne ukazujące sie w latach 1986-1999.
Początkowo poświęcony zagadnieniom literackim i promowaniu nowego pokolenia poetów (zwanego potem często "pokoleniem bruLionu"). Z czasem zaczął się zwracać w stronę zjawisk społecznych, kulturowych i politycznych początku lat 90. , zwłaszcza tzw. kultury alternatywnej (feminizm, multimedia, techno, cyberpunk itp.
Interdyscyplinarny, zasadniczo poświęcony szeroko rozumianej kulturze magazyn związany z formacją roczników 70-tych. XX w. Rozpoczął działalność w Krakowie jako pismo studenckie. W skład redakcji wchodzą Piotr Marecki (red. naczelny), Jan Sowa (red. działu kulturoznawczego), Piotr Kletowski (film), Igor Stokfiszewski (literatura) i Sławomir Shuty (artzin “Baton”).
Pismo przechodziło stopniową ewolucję od magazynu interdyscyplinarnego (literatura, komiks, teatr, muzyka, film, media) do pisma młodoliterackiego z zacięciem antropologiczno-socjologicznym.
Jest to czasopismo ukazujące się raz na trzy miesiące. Często tego typu czasopisma mają znacznie większą objetość w porównaniu z miesięcznikami.
Kwartalniki w Polsce
Bez Dogmatu
Czas Kultury
Ekspert Budowlany
Exit
Format
Krytyka Polityczna
Kwartalnik Filozoficzny
Kultura i Społeczeństwo
Kwartalnik Filmowy
Przegląd Filozoficzny
Ruch Filozoficzny
Sprawy Międzynarodowe
Inne kwartalniki
Kwartalnik Fotografia.
Filozoficzne wydawane przez Polską Akademię Umiejętności w Krakowie od 1923 do 1950; zlikwidowane przez władze. Publikował informacje o ruchu filozoficznym w Polsce i na świecie, przeglądy piśmiennictwa i sprawozdania z kongresów. Wieloletnim redaktorem naczelnym był Władysław Heinrich, stałym zaś współpracownikiem m. in. Zygmunt Zawirski.
W roku Uniwersytetu Jagiellońskiego z zachowaniem ciągłości numeracji (tom 20, zeszyt 1-2).
Pierwsze polskie filozoficzne, wydawane od Warszawie (oficjalną datą założenia jest Władysława Weryhę. Od Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Wieloletnim redaktorem Przeglądu był Władysław Tatarkiewicz.
W dwudziestoleciu międzywojennym w Przeglądzie Filozoficznym publikowali swoje prace najwybitniejsi polscy filozofowie.
Przegląd Filozoficzny został rozwiązany przez władze w roku 1949 z powody nadmiernej niezależności i wszechstronności; komunistycznym odpowiednikiem Przeglądu Filozoficznego miała być Myśl Filozoficzna.
Filozoficzne wydawane od Lwowie, następnie zaś (od Toruniu. Pismo zajmuje się popularyzacją filozofii, publikacją dyskusji filozoficznych i sprawozdań z konferencji. .
Związany był z powstałym w 1975 Wydawnictwem "Aneks".
Pierwsze numery współfinansował Leszka Kołakowskiego, Krzysztofa Dorosza).
Zajmował się problematyką ruchów politycznych współczesnego świata (ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej i Wschodniej), kulturą, religią, ideologią systemów totalitarnych.
Od 1981 był przedrukowywany przez polską prasę niezależną.