Kurt von Schuschnigg (ur. 14 grudnia 1897, zm. 18 listopada 1977) – austriacki polityk i dyktator.
Urodził się w Tarencie. W czasie I wojny światowej walczył na froncie.
W gabinecie kanclerza Engelberta Dollfussa pełnił funkcje ministra sprawiedliwości i edukacji.
25 lipca 1934, po fiasku pierwszej próby nazistowskiego zamachu stanu i anschlussu, w wyniku którego śmierć poniósł Dollfuss, Schuschnigg został mianowany przez prezydenta Wilhelma Miklasa nowym kanclerzem. Kontynuował politykę austro-faszyzmu, zainicjowaną przez swego poprzednika. Jak i on próbował chronić niepodległość Austrii, wiążąc się w Włochami rządzonymi przez Benito Mussoliniego.
W 1939 Adolf Hitler wymógł, podczas spotkania w jego siedzibie w Bawarii, na kanclerzu Austrii, aby włączył w skład swego gabinetu przywódcę nazistów austriackich, a następnie szantażem zmusił do podania się do dymisji.
Po przyłączeniu Austrii do III Rzeszy, były kanclerz był więziony wraz z innymi prominentnymi jeńcami Hitlera (wśród nich był były prezydent Francji Albert Lebrun oraz byli francuscy premierzy Edouard Daladier, Paul Reynaud i Leon Blum). Uwolnili go dopiero amerykańscy żołnierze w 1945.
Po wojnie były kanclerz wyemigrował do USA, gdzie w latach 1948-1967 był profesorem nauk politycznych na uniwersytecie w St. Louis. Następnie wrócił do ojczyzny, gdzie zmarł dziesięć lat później.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.