Kurmanbek Salijewicz Bakijew (Курманбек Салиевич Бакиев), ur. 1 sierpnia 1949, Masadan, obwód Osz, kirgijski polityk, tymczasowy prezydent i premier Kirgistanu od 25 marca 2005 roku.
Objął funkcję prezydenta po tulipanowej rewolucji w marcu 2005 roku, która obaliła rządy prezydenta Askara Akajewa. Został również mianowany tymczasowym premierem Kirgistanu przez kirgijski parlament po dymisji premiera Nikołaja Tanajewa. Bakijew jest liderem Ludowego Ruchu Kirgistanu. Sprawował również funkcję gubernatora obwodu Czu od kwietnia 1997 do grudnia 2000 roku. Był już premierem Kirgistanu od 21 grudnia 2000 do 22 maja 2002 roku.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.