Kurlandia (łot. Kurzeme - ziemia Kurów) - kraina historyczna w zachodniej części Łotwy na półwyspie. Nazwa pochodzi od łotewskiego plemienia Kuronów (Kurów, Kursi). W szerszym kontekście nazwa używana na określenie Księstwa Kurlandii i Semigalii.
Początkowo zamieszkiwana przez mówiące językiem kurońskim bałtyjskie plemię Kurów, którzy trudnili się na wielką skalę piractwem i handlem bałtyckim. W 1230 roku, w celu uniknięcia rozlewu krwi, ich władca, Lammekinus, przyjął chrzest i zwierzchnictwo papieża. Ostatecznie w 1269 podbita przez Zakon Kawalerów Mieczowych, po jego sekularyzacji w XVI wieku główna składowa feudalnego Księstwa Kurlandii i Semigalii, będącego lennem Rzeczypospolitej Obojga Narodów (1561-1795) i potem, po rozbiorach, Rosji.
Pod koniec II wojny światowej w ogromnym kotle znalazły się tu niedobitki wojsk niemieckich oraz setki tysięcy uciekających przed ponowną okupacją sowiecką łotewskich cywili. Główny opór Armii Radzieckiej stawiali łotewscy ochotnicy tworzący tzw. Lettland Legion (Legion Łotewski), utworzony w ramach Waffen-SS.
Główne miasta: Ventspils, Liepaja.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.