Guómíndǎng (國民黨, pisane też Kuomintang) - dosłownie Partia Narodowa, partia utworzona w Chinach w 1912 przez Song Jiaoren. Wygrała wybory do parlamentu w lutym 1913. W październiku prezydent Chin Yuan Shikai nakazał rozwiązanie Guómíndǎng i usunięcie jej członków z parlamentu. (
Partia została odtworzona przez Sun Yat-sen w 1919 i stała się partią rządzącą w południowych regionach. Za rządów Sun Yat-sen partia współpracowała ze Związkiem Radzieckim i Komunistyczną Partią Chin. W 1925 Sun Yat-sen zmarł, a przywództwo objął dotychczasowy głównodowodzący armii Jiang Jieshi (znany też jako Chiang Kai-shek). W lecie 1925 Guómíndǎng odniósł znaczne sukcesy militarne, lecz wybuchły też walki wewnętrzne między komunistyczną a narodową frakcją, które zakończyło zerwanie współpracy ze Związkiem Radzieckim przez Jiang Jieshi w marcu 1926. Do 1928 Guómíndǎng opanował prawie całe Chiny.
Choć lokalne walki trwały przez cały czas, wojna domowa na pełną skalę z wspieranymi przez Związek Radziecki komunistami wybuchła dopiero w 1945. Do 1949 komuniści opanowali większość Chin, Guómíndǎng został u władzy jedynie w prowincji Taiwan.
Guómíndǎng do dzisiaj jest jedną z największych partii Republiki Chińskiej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.