Kultura mustierska jest jedną z kultur środkowego paleolitu, występujących na terenie Europy, także w Polsce. Nazwa pochodzi od miejscowości Le Moustire w departamencie Dordogne (Francja).
Kultura mustierska była wytworem człowieka neandertalskiego, w czasie jej trwania pojawiły się pierwsze pochówki zmarłych. Na terenie Polski ślady tej kultury odkryto w jaskiniach: Raj, Ciemnej, Mamutowej, Nietoperzowej i Okiennik, a także na Płaskowyżu Głubczyckim i w okolicach Krakowa oraz Wrocławia.
Z pozostałości tej kultury warto wymienić ręczne ostrza, skrobacze do skór. Obecność pochówków i ślady obrzędów świadczą o istnieniu jakiejś formy religii czy magii.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.