Kuba_(wyspa) -
Kuba - wyspa na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Wyspa ta stanowi wraz z licznymi otaczającymi ją znacznie mniejszymi wyspami i wysepkami trzon terytorium państwa Kuby.
Wyspa położona jest równoleżnikowo i oddzielona jest od Florydy Cieśniną Florydzką, od Haiti Cieśniną Zawietrzną, oraz Rowem Kajmańskim od Jamajki.
Powierzchnia wyspy: 107,8 tys. km2
Długość wyspy: około 1200 km
Szerokość wyspy: 50-200 km

Linia brzegowa wyspy jest bardzo urozmaicona z licznymi półwyspami, zatokami i archipelagami.
Powierzchnia wyspy jesy nizinna w niektórych miejscach występują bagna (np. Ciénaga de Zapata na zachodzie).
W części południowo-wschodniej znajdują się masywy górskie:
  • Sierra Maestra (najwyższy szczyt Turquino 2005 m n.p.m.)
  • Sierra de Purrial
  • Sierra del Cristal
  • Sierra de Nipe
Kuba_(wyspa) -
Na Kubie panuje klimat równikowy wilgotny, z występującymi latem i jesienią cyklonami. Średnia temperatura w styczniu wynosi 22,5°C, a w sierpniu 28°C.
Sieć rzeczna dobrze rozwinięta, szczególnie we wschodniej części kraju, lecz rzeki są krótkie i zwykle nieżeglowne. Największa rzeka Kuby to Cauto (240 km długości).
Roślinność to wilgotne lasy równikowe, sawanny i w niektórych częściach zabagnionych wybrzeży - namorzyny.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.