Kuala Lumpur, w skrócie KL jest największym miastem i stolicą Malezji. Kuala Lumpur leży w stanie Selangor, w w południowo-zachodniej części Półwyspu Malajskiego, u zbiegu rzek Gombak i Kelang, 40 km od wybrzeża.
Liczba mieszkańców: ok. 1,5 mln (2000), a zespół miejski ok. 4 mln
Powierzchnia: 243,65 km²
KL jest głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym Malezji. Portem morskim Kuala Lumpur jest Port Swettenham, miasto posiada też port lotniczy. Dwa uniwersytety.

Historia

Miasto zostało założone ok. roku 1860 przez chińskich robotników pracujących przy wydobyciu cyny. Szybki rozwój miasta spowodowała eksploatacja złóż cyny, a także plantacje kauczukowe. W roku 1880 KL stało się stolicą Selangoru, a w roku 1882 Sir Frank Swettenham brytyjski rezydent uczynił a Kuala Lumpur siedzibę władz. Naturalnym tokiem rzeczy było utworzenie stolicy Związku Malajskiego w tym mieście w roku 1896, a Federacji Malajskiej w latach 1948-1963.

Turystyka

KL jest popularnym celem wycieczek turystów z całego świata. Podobnie jak Singapur, Malezja reklamuje się jako raj dla lubiących zakupy, a stolica wypełniona jest dziesiątkami olbrzymich centrów handlowych. Dlatego w mieście trudno znaleźć wiele atrakcji turystycznych poza sklepami, a ulice pełne są gwaru handlarzy i tkwiących w korkach samochodów.
Do ciekawszych miejsc w KL i okolicach można zaliczyć:
  • okolice China Town i ulicy Petaling
  • Petronas Towers - wieżowce firmy paliwowej Petronas
  • Batu Caves, olbrzymia kammienna grota położona kilka kilometrów na północ od miasta, w której znajduje się świątynia hinduska
  • miejscowość Shah Alam, ok. 40km na zachód od KL, gdzie znajduje się znany meczet
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.