Krzysztof Jan Janik (ur. 11 czerwca 1950 w Kielcach), polski polityk, politolog, przewodniczący partii SLD od stycznia do grudnia 2004 roku.
Studiował na Wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, następnie doktoryzował się na Wydziale Nauk Politycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Karierę polityczna rozpoczął w wieku 18 lat w PZPR. W PZPR Janik był do jej rozwiązania w 1990 roku. W styczniu tego samego roku został jednym z członków założycieli obok Leszka Millera i Aleksandra Kwaśniewskiego partii SdRP. Od 1997 do rozwiązania tej partii był sekretarzem generalnym SdRP. Od założenia SLD w 1999 do 2002 był sekretarzem generalnym również tego ugrupowania. W lutym 2002 został wybrany na wiceprzewodniczącego partii. Na sekretarza generalnego SLD został wybrany Marek Dyduch. W Sejmie zasiada od 1993 roku. W latach 1996-1997 był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta, zajmował się sprawami samorządowymi. Uważany jest za specjalistę od kampanii wyborczych. W 1995 odpowiadał za program w sztabie Aleksandra Kwaśniewskiego. Kierował kampanią samorządową SLD w 1998. W wyborach prezydenckich w 2000 roku wiceszef w sztabie Kwaśniewskiego. W październiku 2001 po wygranych wyborach przez SLD został ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Leszka Millera. Podał się do dymisji w styczniu 2004 roku, po rezygnacji Leszka Millera z funkcji przewodniczącego partii SLD. 21 stycznia 2004 został przewodniczącym SLD. 18 grudnia 2004 przegrał wybory na przewodniczącego SLD, zastąpił go Józef Oleksy.


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.