Krzyż Wojenny (fr. Croix de Guerre) - nazwa orderów wojskowych Francji i Belgii.
Order belgijski został ustanowiony 25 października 1915 r., jest brązowy, srebrny lub srebrny pozłacany, wręczany za "czyny odważne w obliczu nieprzyjaciela". Zdobywca 5 medali brązowych otrzymywał medal srebrny, a zdobywca 5 srebrnych - pozłacany. Zdobywcami medali mogli być również cudzoziemcy.
Order francuski ustanowiono 8 kwietnia 1915, jest on wręczany wojskowym za odwagę, zwłaszcza żołnierzom wyróżnionym w rozkazach jako odznaczającym się. Od początku przyznawany był również całym wyróżniającym się w walce jednostkom wojskowym. Za dalsze akty odwagi, kawalerowie orderu otrzymywali dodatkowe wyróżnienia: palmę za bycie wymienionym w rozkazie Armii, złotą gwiazdę - w rozkazie korpusu, srebrną gwiazdę - w rozkazie dywizji i brązową gwiazdę - w rozkazie brygady lub pułku. Kawalerowie Medalu Wojskowego oraz Legii Honorowej automatycznie otrzymywali Krzyż Wojenny. Medal mogą otrzymywać również cudzoziemcy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.