Krzesło_elektryczne -
Krzesło elektryczne - jedna z metod i urządzeń do wykonywania egzekucji. Wynaleziona i stosowana obecnie wyłącznie w USA (jakkolwiek przez pewien czas było stosowane na Filipinach.
Wynalazcą krzesła elektrycznego jest Thomas Alva Edison. Zasada działania opiera się na wykorzystaniu zgubnego dla białek prądu zmiennego. Po raz pierwszy użyto tego narzędzia w roku 1890 w więzieniu stanowym w Auburn w Nowym Jorku. Pierwszą ofiarą był William Kemmler.
Procedura wykonywania wyroku przebiegała następująco: Najpierw, jeszcze w celi, skazanemu golono głowę - wynikało to z faktu, że włosy sa stosunkowo dobrym izolatorem. Po wprowadzeniu do celi śmierci, skazaniec był sadzany na krześle, nogi i ręce były mocowane metalowymi obręczami do konstrukcji krzesła, korpus oraz głowę przypinano skórzanymi (później - parcianymi) pasami. Do jednej z nóg podłączano metalowy pierścień - elektrodę (w niektórych rozwiązaniach połaczone były wszystkie cztery pierscienie - na rękach i nogach i one stanowiły "wielokrotną" elektrodę). Drugą elektrodę stanowił stalowy helm (lub opaska) zakładany na głowę. Aby poprawić przewodzenie prądu, elektrody nie stykały się bezpośrednio z ciałem, ale od skóry oddzielała je namoczona gąbka. Poprawiało to przewodnictwo elektryczne. Ponieważ konstrukcja krzesła uniemożliwiała, jak w przypadku powieszenia czy rozstrzelania, założenie na głowę skazanego kaputura lub opaski, twarz skazanego była zasłaniana specjalną kotarą, umieszczaną na wysięgniku, przymocowanym do krzesła. Przez ciało skazańca, po zamknięciu obwodu, przepływał prad o napięciu około 15 kV. Prąd płynął, zaleznie od rozwiązań (kazde krzesło było w zasadzie odrębną konstrukcją, projektowaną indywidualnie) od 5 do 15 sekund. W większości przypadków pierwszy impuls wystarczał, choć istnieją relacje mówiące, że egzekucję trzeba było powtarzać kilka razy, zanim lekarz definitywnie stwierdził zgon. Śmierć następowała na skutek zniszczenia przez prąd białkowo-elektrolitycznej struktury mózgu, a także uszkodzenia białek spowodowanego podniesieniem sie temperatury. To drugie działanie było wynikiem fizycznego oddziaływania oporu elektrycznego jaki stawiało ciało skazańca.
Obecnie w większości stosujących dawniej ten rodzaj uśmiercania stanów, krzesło elektryczne zostało zniesione (do tej pory jedynym stanem, ktory stosuje krzesło elektryczne jako jedyną metodę uśmiercania jest Nebraska, choć od jakiegoś czasu nie wykonuje się tam wyroków śmierci). W kilku stanach skazaniec ma do wyboru, czy chce zostać stracony na krześle elektrycznym, czy też w inny sposób (w Alabamie, Florydzie, Karolinie Południowej, Tennessee i Wirginii).
Krzesło elektryczne zostało wynalezione, jako humanitarna (w przeciwieństwie do powieszenia) metoda zadawania śmierci. Jednak najprawdopodobniej nie jest to metoda bezbolesna i może ona przysporzyć ofierze wielu cierpień.

Niektóre znane osoby stracone na krześle elektrycznym

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.