Kristján Eldjárn (ur. 6 grudnia 1916 – zm. 14 września 1982) - islandzki polityk, prezydent Islandii w latach 1968-1980.
Kristján Eldjárn był z wykształcenia archeologiem, przez wiele lat był dyrektorem islandzkiego Muzeum Narodowego. Gdy startował do wyborów prezydenckich w 1968 pozostawał długo w cieniu głównego faworyta ambasadora Gunnara Thoroddsena, któremu sondaże dawały 70% głosów. Jednak w dniu wyborów Eldjárn zdobył 65,6% głosów przy frekwencji na poziomie 92,2%. W 1972 i 1976 został ponownie wybrany na to stanowisko już bez przeprowadzenia wyborów, gdyż nie pojawili się żadni kontrkandydaci.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.