Kresowa Brygada Kawalerii - związek operacyjny Wojska Polskiego podczas Wojny Obronnej 1939.
Stacjonowała w Brodach.
Dowódca: Szef sztabu:
 • pułkownik dyplomowany Antoni Witkowski
Skład bojowy:
20 Pułk Ułanów imienia króla Jana III Sobieskiego
dowódca:
 • pułkownik dyplomowany Andrzej Kunachowicz
Zorganizowany w lipcu 1920 roku w Ostrołęce jako 108 Pułk Ułanów ze szwadronów 6 i 8 Pułku Ułanów i 3 Pułku Strzelców Konnych. W styczniu 1921 otrzymał numerację i nazwę. Stacjonował w Rzeszowie. W 1939 roku brał udział w walkach osłonowych Armii "Łódź" nad Wartą (do 3 września). W odwrocie, wraz z całą Kresową Brygadą Kawalerii, podzielony na trzy grupy walczył w rejonie Mińska Mazowieckiego i Tomaszowa. Włączony do Grupy kawalerii generała Władysława Andersa. Rozbity w drodze do granicy węgierskiej. Barwy pułku: proporczyk amarantowy z wąskim paskiem granatowo-białym pośrodku. Czapki rogatywki - otok amarantowy. Święto pułkowe: 24 czerwca (w dniu imienin patrona pułku - króla Jana III Sobieskiego)
Monokl w oku, mina pana To ułani króla Jana.
22 Pułk Ułanów Podkarpackich
dowódca:
 • pułkownik dyplomowany Władysław Płonka
Zorganizowany w listopadzie 1920 roku po połączeniu 209 i 212 Ochotniczego Pułku Ułanów. Stacjonował w Brodach. W 1939 roku od 3 września prowadził nad Wartą walki osłonowe w składzie Armii "Łódź". W odwrocie walczył pod Mińskiem Mazowieckim, Tomaszowem i Krasnobrodem, w Dzwoli (29 września); nad Sanem został rozbity. Barwy pułku: proporczyk biały z trójkontem amarantowym u nasady. Czapki rogatywki, otok biały Święto pułkowe: 22 czerwca
Śmierdzą naftą, robią długi, To jest pułk dwudziesty drugi.
6 Pułk Strzelców Konnych imienia Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego
dowódca: Powstał w końcu 1917 roku we Francji i we Włoszech. W maju 1919 przybył z armią generała Hallera do Polski. Do pażdziernika 1920 używał nazwy Dragoni. Stacjonował w Żółkwi. W 1939 roku (od 3 IX) osłaniał nad Wartą północne skrzydło Armii "Łódź". Toczył walki w rejonie Popowa. W czasie odwrotu po rozdzieleniu się Kresowej Brygady Kawalerii, w której skład wchodził, został rozbity. Barwy pułku: proporczyk szmaragdowo-biały. Czapki rogatywki, otok biały. Święto pułkowe: - 20 maja (rocznica wyruszenia na front w Szampanii w 1918 roku i przybycia ostatniego transportu do kraju w 1919 roku)
Z Francji swój początek bierze A wśród strzelców jest na przedzie.
1 Pułk Kawaleri Korpusu Ochrony Pogranicza ( w brygadzie od 5 IX 1939)
dowódca:
 • podpułkownik Feliks Kopeć
Pułk został sformowany w manju 1939 roku z 8 szwadronów KOP stacjonujących na wschodnich rubieżach Polski.Nowy pułk został zasilony kadrą oficerską przeważnie z 14,17,23 i 25 pułków ułańskich oraz 1 i 7 pułku strzelców konnych. Stacjonował w Wieluniu. Wysunięty ku samej granicy pod Wieruszów-Ostrzeszów-Kępno w dniu 1 IX toczył z oddziałami pancernymi nieprzyjaciela walki nad Wartą w rejonie Wielunia i Bolesławca nad Prosą.Przyłączył się do Kresowej Brygady Kawalerii i prowadził uwieńczone powodzeniem natarcie nad Wartą pod Strońskiem,Piaskami i Beleniem (4-5 IX).Dotarł do Warszawy (9 IX),walczył na przedpolach stolicy w rejonie Otwocka i Góry Karwarii (10-13 IX),potem cofa się do Garwolina.Następnie przez Stoczek,Łukódociera do Zamościa.Toczy walki w okolicy Suchowola-Krasnobród (23-24 IX).W dniu 28 IX pułk, wobec niemożliwości przebicia się na Węgry,został rozwiązany. Barwy pułku: proporczyk granatowo-zielony,czapki okrągłe, otok granatowy na denku wypustka zielona.
13 dywizjon artylerii konnej
dowódca:
 • podpułkownik magister Ludwik Grzesło
Stacjonował w Kamionce Strumiłowej
4 szwadron pionierów
dowódca:
 • rotmistrz Jerzy Jasielski
szwadron łączności
dowódca:
 • porucznik Bolesław Kobielski
szwadron kolarzy
dowódca:
 • porucznik Władysawł Bober
61 dywizjon pancerny
dowódca:
 • kapitan Alfred Wójciński
42 samodzielna kompania czołgów rozpoznawczych
dowódca:
 • kapitan Maciej Grabowski
4 batalion strzelców
dowódca:
 • major Wincenty Mischke
92 bateria artylerii przeciwlotniczej
dowódca:
 • N.N.
Opis walk stoczonych przez brygade:
W składzie Armii "Łódź". Jeszcze przed wejściem do walk poniosła straty atakowana przez lotnictwo.W dniu 4 września weszła do akcji, następnego dnia broniła linii Warty.Brygada oskrzydlona przez nieprzyjaciela odeszła do rejonu Szadek, a następnie nad rzekę Ner,później do Chlebowa.Uległa rozproszeniu.1 Pułk Kawalerii KOP i 22 Pułk Ułanów weszły w skład Grupy Kawalerii generała Władysława Andersa,którą osłaniały od strony Wisły w czasie działań na Mińsk Mazowiecki.Później podzieliły jej los.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.