Krakatau to wyspa znajdujące się w Cieśninie Sundajskiej, w Indonezji. Na wyspie tej znajduje się czynny wulkan.
27 sierpnia 1883 roku na wyspie tej doszło do jednej z największej w historii nowożytnej erupcji wulkanu i jednej z największych katastrof żywiołowych w dziejach ludzkości. Huk słychać było z odległości 1600 km. Potężna erupcja rozpoczęła się 26 sierpnia o godzinie 12.53. W nocy wybuchy słyszane z odległości 1000 km. 27 sierpnia o 5.30, 6.42 i 8.20 czasu lokalnego nastąpiły erupcje. Finał miał miejsce o 10.02. Wulkan wyrzucił w powietrze 19km³ popiołów. Popiół opadł nawet na statek "British Empire". Na wyspie Rodriguez na Oceanie Indyjskim, oddalonej o 4800 km, mieszkańcy widzieli na horyzoncie popioły i błyski. Myśleli, że to bitwa morska. 2/3 wyspy zniknęło. Fala tsunami o wysokości do 40 metrów zmyła tubylcze wioski na pobliskim lądzie i obiegła po oceanach połowę kuli ziemskiej, zanim zupełnie zanikła. Zginęło 36 417 ludzi - 32 tysiące wskutek tsunami a 4 000 od popiołów i gazów, które uwolnione do atmosfery sprawiły, że mniej więcej przez rok słońce widziane z ziemi miało zabarwienie zielone, a księżyc niebieskie. Ocenia się, że wybuch miał siłę ok. 200 megaton trotylu.
W latach 20. XX wieku w tym miejscu wyłoniła się aktywna do dziś góra wulkaniczna. (ok. 140m wysokości) nosząca nazwę Anak Krakatau ("Dziecko Krakatau").
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.