Królik domowy
Królik_domowy -
Królik domowy
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: zajęczaki
Rodzina: zającowate
Gatunek: królik domowy
Nazwa systematyczna
Oryctolagus cuniculus
Królik domowy (Oryctolagus cuniculus) - gatunek zajęczaka z rodziny zającowatych, udomowiona forma królika dzikiego, zamieszkującego południowo-zachodnią Europę i północno-zachodnią Afrykę. Królik domowy jest hodowany na mięso, skóry i wełnę. W wyniku dobory sztucznego wyhodowano ok. 50 ras, czasem wybitnie różniących się od formy dzikiej.
Cechy gatunku : niewielkie zwierzę o charakterystycznych długich uszach.
Sierść:
gładka, o różnej barwie i długości włosa.
Rozród:
ciąża trwa 28-32 dni, samica może mieć 3-5 miotów w roku; w miocie od 6 do 8 młodych.
Biotop:
zwierzę hodowlane; zdziczałe zamieszkuje pola i obrzeża lasów; obszary stepowe
Status:
bardzo liczny
Uwagii:
królik domowy znany jest ze swej dużej płodności, dlatego uznany został za gatunek inwazyjny; wprowadzenie królika do Australii doprowadziło do jego niepohamowanego rozprzestrzenienia po całym kontynencie; szkody wyrządzone tam przez króliki są olbrzymie
Ciekawostki:
Królika udomowiomo już ok. 1000 lat p.n.e. w starożytnym Rzymie. Do udomowienia królika przyłożyli się też Hiszpanie. Do Europy środkowej przybył wraz z zakonnikami, przez których był hodowany.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.