Kozienice - miasto powiatowe w województwie mazowieckim.
  • Powierzchnia miasta: ponad 10 km²
  • Liczba ludności: ok. 21 tys.
Pierwsza wzmianka o Kozienicach pochodzi z 1206 roku. Prawa miejskie od 1549 roku. W 1467 roku w Kozienicach urodził się król polski Zygmunt I zw. Starym. W 1657 i 1704 miasto palone kolejno przez wojska Jerzego Rakoczego i szwedzkie. W późniejszym okresie odbudową i przebudową miasta zajął się Stanisław August Poniatowski (wg projektu J. Fontany).
Ciekawe miejsca : zespół parkowo-pałacowy (m.in. Muzeum Regionalne, pomnik upamiętniający narodziny Zygmunta Starego) oraz Puszcza Kozienicka. Kompleks nowoczesnych obiektów sportowych: basen, hala sportowa, stadion oraz stadnina koni.
W pobliżu druga co do wielkości elektrownia w Polsce "Kozienice" o mocy 2850 MW
Strony internetowe:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.