Kotlina Sądecka (513.53) - rozległa kotlina w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, położona na wysokości 280-300 m n.p.m.
Granice Kotliny Sądeckiej wyznaczają otaczające ją pasma górskie: od północy Pogórze Rożnowskie, od wschodu Beskid Niski, od południa Beskid Sądecki, (na który składają się m.in. Pasmo Jaworzyny i Pasmo Radziejowej), a od strony zachodniej i północno-zachodniej wzniesienia zaliczane do Beskidu Wyspowego. Kotlina Sądecka zajmuje powierzchnię ok. 225 km², z czego jej płaskie dno to ok. 80 km². Położona jest u spływu rzek Dunajca, Popradu i Kamienicy Nawojowskiej. Warunki klimatyczne i glebowe Kotliny Sądeckiej są korzystne dla rolnictwa, którego cechą charakterystyczną jest silnie rozwinięte sadownictwo. Częstym zjawiskiem na tym terenie jest wiatr halny występujący w ciągu całego roku. Grupą etniczną zamieszkującą Kotlinę Sądecką są Lachy Sądeckie. Miasta położone na dnie Kotliny to Nowy Sącz i Stary Sącz.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.