Kotlina Jeleniogórska (332.36) - region naturalny w południowo-zachodniej Polsce, część Sudetów Zachodnich. Łączna powierzchnia regionu 273 km 2. Rozległe obniżenie śródgórskie ograniczone od północy Górami Kaczawskimi, od wschodu Rudawami Janowickimi, od południa Karkonoszami, od zachodu Górami Izerskimi.
Na Kotlinę Jeleniogórską składa się kilka mniejszych jednostek fizjograficznych. Najdalej na południe wysunięte są trzy obniżenia porozdzielane pasmami wzgórz. Leżące w zachodniej części Obniżenie Starej Kamienicy od Obniżenia Sobieszowa oddziela Wysoczyzna Rybnicy. Dalej w kierunku wschodnim rozpościerają się Wzgórza Łomnickie i Obniżenie Mysłakowickie. Naturalną granicę Kotliny Jeleniogórskiej tworzą na północnym wschodzie Wzniesienia Dziwiszowskie, na wschodzie zaś Wzgórza Karpnickie. W północnej części regionu rozciąga się Obniżenie Jeleniej Góry.
Powierzchnię Kotliny Jeleniogórskiej pokrywają utwory wieku plejstoceńskiego. Pierwotna szata roślinna uległa całkowitemu przekształceniu wskutek rolniczej działalności człowieka, jedynie miejscami na szczytach wzgórz zachowały się niewielkie lasy. Silnie rozwinięte osadnictwo.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.