Kosmogonia - (gr. kósmos - wszechświat (także ład, porządek) oraz gónos - pochodzenie)- mitologiczne lub religijne wyobrażenie o pochodzeniu świata - opowieść danej kultury o własnych korzeniach, jej mit o stworzeniu.

Kosmogonia w mitologii greckiej

Zgodnie z mitologią grecką na początku z Chaosu wyłoniła się Gaja. Potem pojawił się Tartar - otchłań, Eros - wszechogarniająca miłość, Ereb i Nyks. Następnie zrodziła góry, doliny i Uranosa - gwiaździste niebo i Ponotosa - jałowe morze. Z Uranosem spłodziła Gigantów, Hekatonchejrów i Cyklopów oraz Tytanów, wśród nich Kronosa, który z kolei został ojcem drugiego pokolenia bogów (w tym Zeusa), którzy władali później światem ze swej siedziby na górze Olimp.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.