Koronka - wyrób sztuki użytkowej, często o dużych walorach artystycznych, będący rodzajem ażurowej tkaniny ze splecionych nici (najczęściej bawełnianych lub lnianych, czasem metalowych).
Ze względu na sposób wykonania i wygląd dzielimy koronki na różne rodzaje, np.:
  • szydełkowe - wykonywane szydełkiem
  • igłowe - wykonywane poprzez osnuwanie nici na kawałku tkaniny, którą po wykonaniu wzoru usuwa się
  • klockowe - wykonywane za pomocą nici nawiniętych na specjalne klocki, przeplatanych i wiązanych w odpowiedni sposób
  • siatkowe - wytwarzane za pomocą kółka i igły
  • frywolitki - wyrabiane za pomocą szydełka, drutów i czółenka
Niektóre regiony i miejscowości Europy są szczególnie słynne z wytwarzania koronek, np. Brabancja, Bruksela, Chantilly, Malines, Gandawa, Wenecja, Paryż, w Polsce - Koniaków.
Koronka to również pojęcie z dziedziny stomatologii: nakładany na niezniszczony trzon zęba kapturek metalowy (czasem pokryty warstwą ceramiczną).

Koronką nazywamy również
  • formę modlitwy polegającą na powtarzaniu w określony sposób i określoną ilość razy różnych modlitw np. Koronka do Miłosierdzia Bożego;
  • przedmiot służący do odmawiania koronek (najczęściej jest to różaniec=koronka rożańcowa, lecz bywają koronki, gdzie liczba powtórzeń jest inna np. "Koronka na cześć Przenajświętszego Sakramentu" (składa się z trzech tdziesiątek powtórzeń), czy "różaniec do Przenajświętszej Krwi" (w sześciu tajemnicach odmawiamy po 5 Ojcze Nasz, a w siódmej trzy)).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.