Kornel_Ujejski -
Kornel_Ujejski -
Kornel Ujejski (urodzony 12 września 1823 w Beremianach na Podolu - zmarł 19 września 1897 w Pawłowie koło Lwowa) poeta, publicysta społeczny.
Pochodził z zamożnej rodziny szlacheckiej, która w roku 1839 roku przeprowadziła się w okolice Lwowa. Początkowo uczył się w domu, od 1813 w Buczaczu u bazylianów, później we Lwowie.
We Lwowie poznał Leszka Dunin Borkowskiego, Wincentego Pola, w 1844 w Warszawie Teofila Lenartowicza.
Zainspirowany patriotycznymi ideami, zaangażował się działalnością konspiracyjną.
W 1847 - przez Belgię - wyjechał do Paryża. W Brukseli poznał Joachima Lelewela, w Paryżu Józefa Bohdana Zaleskiego, Fryderyka Chopina, Juliusza Słowackiego.
W 1848 roku powrócił do Polski. Był członkiem tajnej organizacji rewolucyjnej. W 1868 za wiersze z cyklu Do Moskali, poświęconego oficerom rosyjskim, którzy popierali naród polski w dążeniach niepodległościowych, władze wytoczyły mu proces sądowy.
Po upadku powstania styczniowego, w którym nie brał udziału, zajął się działalnością publiczną. Był posłem do Rady Państwa w Wiedniu w latach 1877-1878.
Przeciwnik konserwatywnego stronnictwa stańczyków.
Kontynuator nurtu romantycznego w poezji. Jego najbardziej znanym utworem jest pieśń Z dymem pożarów, która spopularyzowana w czasie Wiosny Ludów, zwłaszcza w zaborze austriackim stała się hymnem Polski w niewoli.
Zbiory poezji:
  • Pieśni Salomona (1846)
  • Skargi Jeremiego (1847)
  • Dla Moskali (1862)
  • Tłumaczenia Szopena (wyd. 1866) (próba poetyckiego przełożenia muzyki)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.