Po śmierci 2 kwietnia 2005 papieża Jana Pawła II, po ponad 26 latach jego pontyfikatu zwołano konklawe, którego zadaniem był wybór nowego papieża, jego następcy. Procedury regulujące wybór nowego papieża zawiera konstytucja apostolska Universi Dominici Gregis z 1996 roku wydana przez Jana Pawła II. Do czasu wykonania wyboru przez konklawe Kościołem kierowało Kolegium kardynałów, a władzę administracyjną w Watykanie sprawował kamerling Eduardo Martinez Somalo.
Zgodnie z decyzją Kolegium kardynałów konklawe rozpoczęło się 18 kwietnia 2005 o godzinie 1630. Następne głosowania miały się odbywać codziennie, 2 razy do południa i 2 razy po południu. Jednak już 19 kwietnia o godzinie 1750 z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, a kilka minut później na potwierdzenie tego sygnału rozległy się watykańskie dzwony oznajmiając światu, że wybrano nowego papieża. W ten sposób konklawe 2005 roku zakończyło się po niespełna 26 godzinach od chwili rozpoczęcia.

Skład

Konklawe 2005
ELEKTORZY 117
Nieobecnych 2
Obecnych 115
Europa 58
Ameryka Łacińska 21
Stany Zjednoczone i Kanada 14
Afryka 11
Azja 10
Oceania 2
Bliski Wschód 1
Prawo głosu na konklawe miało Kolegium kardynałów, z wyłączeniem kardynałów, którzy ukończyli osiemdziesiąty rok życia. Kolegium składało się ze 183 kardynałów z których 117 miało prawo głosu na konklawe. Było wśród nich 20 Włochów, 11 Amerykanów, 6 Niemców, 6 Hiszpanów i pojedynczy kardynałowie z innych krajów, w tym 3 elektorów z Polski: Józef Glemp, Zenon Grocholewski, Franciszek Macharski; z Polski pochodzi również arcybiskup Lwowa reprezentujący łaciński episkopat Ukrainy, Marian Jaworski.
W 2003 roku mianując kardynałów, Jan Paweł II zachował imię jednego kardynała w tajemnicy, w swoim sercu (łac: in pectore). Spekuluje się, że mógł to być jeden z chińskich księży, albo najbliższy współpracownik papieża, arcybiskup Stanisław Dziwisz. Niestety, papież nie umieścił tego nazwiska w swoim testamencie, w związku z czym prawdopodobnie zabrał je ze sobą do grobu. Jednakże gdyby tak nie było, to i tak nie istniałaby możliwość wyboru 118 kardynała - formalnym warunkiem jest podanie nazwiska tego kardynała w obecności przynajmniej dwóch świadków. Według oficjalnego komunikatu Watykanu sprawa kardynała in pectore nie będzie już podnoszona.
9 kwietnia biuro prasowe Watykanu podało, że kardynałowie Jaime Lachica Sin i Adolfo Antonio Suárez Rivera na pewno nie wezmą udziału w konklawe, ze względu na stan zdrowia.
Pełna lista kardynałów (łącznie z kardynałami elektorami) znajduje się na stronie kolegium kardynałów.

Kardynałowie, którzy brali udział w obu konklawe 1978 roku i wzięli udział w konklawe 2005 roku

Joseph Ratzinger
(Niemcy)

Domniemani kandydaci na papieża

Zawsze przed konklawe, dziennikarze i komentatorzy starają się odgadnąć kto zostanie wybrany papieżem. Jako domniemani kandydaci (tzw. papabile) wymieniani byli najczęściej kardynałowie:

Wybór papieża

19 kwietnia 2005 w 4. głosowaniu na konklawe na następcę papieża Jana Pawła II, wybrano niemieckiego kardynała Josepha Ratzingera, który przyjął imię Benedykta XVI. Według kardynałów pragnących zachować anonimowość Joseph Ratzinger otrzymał 95 głosów ze 115 głosów elektorskich (według prasy włoskiej nie mniej niż 95 i nie więcej niż 107) przy wymaganej większości 77 głosów elektorskich. Jest to najstarszy w chwili wyboru papież od 275 lat. Benedykt XVI miał w chwili wyboru 78 lat i 3 dni. Jest to zarazem pierwszy Niemiec wybrany na ten urząd od ponad dziewięciu stuleci.
Benedykt XVI jest uważany za przedstawiciela nurtu konserwatywnego w Kościele. Jednocześnie jednak był wieloletnim bliskim współpracownikiem Jana Pawła II, co obserwatorzy odbierają jako zapowiedź kontynuacji jego nauki.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.