Kompresja dynamiczna – Proces polegający na zmniejszeniu dynamiki sygnału. Powoduje z jednej strony wrażenie bliskości dźwięku i jego intensywności, ale jednocześnie spłaszczenie i monotonię. Działaniem odwrotnym jest ekspansja dynamiczna.

Przykład z samochodem

Kompresja jest stosowana m.in. w warunkach, w których duża dynamika sygnału utrudniałaby odbiór, np. w samochodzie. Silnik samochodu jest stosunkowo głośny, gdyby muzyka miała dużą dynamikę (czyli była momentami bardzo głośna, a momentami bardzo cicha), to albo byłoby słychać jedynie głośne momenty a poza tym muzyka ginęłaby w huku silnika, albo byłaby słyszalna, ale wtedy głośne momenty byłyby tak głośne, że nie do wytrzymania. Kompresja dynamiczna powoduje, że muzyka ma cały czas mniej więcej tą samą głośność i to umożliwia słuchanie jej w samochodzie.

Typowe nieporozumienie

Kompresja dynamiczna jest czymś zupełnie innym niż cyfrowa kompresja dźwięku (danych) taka jak np. mp3. Kompresja dynamiczna odnosi się do dynamiki (miejsc cichych i głośnych) w sygnale, natomiast cyfrowa kompresja dźwięku (danych) jest bezstratną lub stratną kompresją zgodną z definicją kompresji danych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.