Kom Ombo to nazwa rolniczego miasta egipskiego słynącego ze stojącej tam świątyni. W starożytności była to grecka osada o nazwie "Ombos". Kom Ombo leży nad Nilem, 50 km na północ od Asuanu, co pozwalało czerpać zyski na z cła, gdyż przebiegał tamtędy szlak handlowy z Nubii do Doliny Nilu. Okres głównego rozkwitu miasta przypada na II wiek p.n.e. Najstarsze odkryte ślady osadnictwa pochodzą z czasów XVIII dynastii. Najciekawszym zachowanym obiektem jest wzniesiona przez Totmesa III świątynia rozbudowana przez Ptolemeuszy. Świątynia poświęcona była dwom triadom boskim, które tworzyli: Sobek, Hathor i Chonsu oraz Haroeris (Horus starszy), Taneset-nofret i Panebtaui. Cechą charakterystycznąświątyni jest wybudowanie dwóch naosów obok siebie i szeregu drzwi dla każdej triady bóstw osobno. W kaplicy Hathor przechowywane są mumie krokodyli.
Dziś podstawą tamtejszej gospodarki jest przemysł rolniczy, czyli głównie trzcina cukrowa i kukurydza.
Większość z 60 tys. mieszkańców jest narodowości egipskiej, aczkolwiek dużą grupę stanowią Nubijczycy przeniesieni ze swojego terenu po stworzeniu Jeziora Nassera.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.