Kolumbia Brytyjska
British Columbia
Colombie-Britannique

StolicaVictoria
Powierzchnia

 - całkowita
 - % wód śródlądowych


944 735 km²
2,1%
Ludność
 - stan z roku 2001
 - gęstość zaludnienia


4 095 900
4,34/km²
Akces do Konfederacji
 - rok
 - jako

1871
siódma
Strefa czasowa UTC - 7, -8
Informacja pocztowa
skrót pocztowy
pierwsza litera kodu pocztowego
 
BC
V
Kod telefoniczny 250, 604
ISO 3166-2CA-BC
Reprezentacja
w parlamencie federalnym

 Przedstawicieli w Izbie Gmin
 Przedstawiciele w Senacie
 

34
6
PremierGordon Campbell
Gubernator PorucznikIona Campagnolo


Informacja ogólna

Kolumbia Brytyjska - prowincja Kanady. Kolumbia Brytyjska jest najdalej wysuniętą na zachód prowincją Kanady. Jej zachodnią granicę wyznacza wybrzeże Pacyfiku. Od północy graniczy z Yukonem, Terytoriami Północno-Zachodnimi i Alaską. Na wschodzie z prowincją Albertą, a na południu z amerykańskimi stanami Waszyngton, Idaho i Montana.
Nazwa Kolumbia Brytyjska odnosząca się wcześniej do brytyjskiej kolonii Kolumbia Brytyjska została wybrana przez Królową Wiktorię w 1858 w związku z nazwą rzeki Kolumbia tą kolonię przecinającą. Rzeka z kolei wzięła swe imię od nazwy statku amerykańskiego kapitana Roberta Graya Columbia.

Gubernator Porucznik Kolumbii Brytyjskiej

Gubernator Porucznik jest przedstawicielem głowy państwa, monarchy angielskiego w prowincji. Choć Gubernator mianowany jest przez monarchę, następuje to automatycznie po rekomendacji Premiera Kolumbii Brytyjskiej. Funkcje Gubernatora Porucznika są czysto honorowe i ceremonialne, choć teoretycznie może on wpływać na kształt polityki prowincji.

Parlament Brytyjskiej Kolumbii

Parlament Brytyjskiej Kolumbii Legislative Assambly of Britich Colombia składa się współcześnie w 79 deputowanych Members of Legislative Assambly w skrócie MLA. Wybierani są oni w 79 jednomandatowych okręgach wyborczych. Partia zdobywająca większość w parlamencie tworzy rząd prowincjonalny, a jej przewodniczący zostaje Premierem Brytyjskiej Kolumbii. Druga partia w parlamencie otrzymuje status oficjalnej opozycji.
W obecnym parlamencie zasiadają przedstawiciele następujących partii:

Rząd Brytyjskiej Kolumbii

Rząd Brytyjskiej Kolumbii administruje prowincję zgodnie z zakresem kompetencji rządów prowincjonalnych.
Ministry of Advanced Education - Ministerstwo szkolnictwa wyższego
Ministry Agriculture, Food and Fisheries - Ministerstwo Rolnictwa, rybołówstwa i gospodarki żywnościowej
Attorney General and Minister Responsible for Treaty Negotiations - Prokurator generalny i minister odpowiedzialny za negocjacje porozumień z Indianinami.
Ministry Children and Family Development - Ministerstwa do spraw dzieci i rodziny
Ministry Community, Aboriginal and Women's Services - Ministerstwo do spraw kobiet, Indian i spraw samorządowych
Ministry Competition, Science and Enterprise - Ministerstwo nauki i gospodarki
Ministry Education - Ministerstwo edukacji
Ministry Energy and Mines - Ministerstwo energetyki i górnictwa
Ministry Finance - Ministerstwo finansów
Ministry Forests - Ministerstwo leśnictwa
Ministry Health Planning - Ministerstwo zdrowia
Ministry Health Services - Ministerstwo zdrowia
Ministry Human Resources - Ministerstwo zasobów ludzkich
Ministry Management Services - Ministerstwo usług rządowych
Ministry Provincial Revenue - Ministerstwo skarbu prowincjonalnego
Ministry Public Safety and Solicitor General - Ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego
Ministry Skills Development and Labour - Ministerstwo pracy
Ministry Sustainable Resource Management - Ministerstwo zasobów naturalnych
Ministry Transportation - Ministerstwo transportu
Ministry Water, Land and Air Protection - Ministerstwo ochrony środowiska.

Premier Brytyjskiej Kolumbii

Premier Brytyjskiej Kolumbii jest szefem rządu prowincjonalnego w tej prowincji. Posiada on bardzo szerokie uprawnienia pozwalające prowadzić skuteczne rządy, jeśli tylko ma zapewnione poparcie w parlamencie. Premierem zostaje lider partii zdobywającej większość w parlamencie. Jeśli z jakiś powodów, w czasie trwania sesji parlamentu przewodniczący rządzącej partii zostaje zmieniony, następuje automatyczna zmiana na stanowisku premiera prowincji.

Podział administracyjny

Brytyjska Kolumbia podzielona jest na 156 miast (City lub Towns) i wsi (Village) oraz 200 okręgów i okręgów wyspiarskich (District Municipality lub Island Municipality).
Lista jednostek samorządowych w Brytyjskiej Kolumbii

Geografia Kolumbii Brytyjskiej

Ukształtowanie powierzchni

Powierzchnia Kolumbii Brytyjskiej jest górzysta. Przebiegają przez nią dwa masywne pasma górskie należące do Kordylierów - Góry Skaliste, Góry Nadbrzeżne oraz kilka mniejszych pasm. Pomiędzy nimi rozciągają się płaskowyże Fraziera i Nachako. Zachodnie stoki gór zniżają się stromo do wybrzeży Pacyfiku, tak że nizinny jest zaledwie wąski pas bezpośredniego wybrzeża. Wybrzeże posiada bardzo bogatą rzeźbę z dużą ilością fiordów i wysp. Do największych z nich należą wyspy Vancouver i Wyspa Królowej Charlotte.

Wody śródlądowe

W licznych górach Brytyjskiej Kolumbii początek swój bierze wiele rzek, które tworzą dorzecza rzek Frezier, Skeena, Nass, Stikine, Taku i wielu innych. Wszystkie one uchodzą do Pacyfiku. Wiele z tych rzek tworzy szerokie rozlewiska. Wiele świeżej wody uwięzionej jest w lodowcach na szczytach gór.

Klimat

Brytyjska Kolumbia oddzielona od obszarów arktycznych wysokimi górami ma łagodny klimat kształtowany poprzez wpływy Pacyfiku. Na nadbrzeżnych nizinach, które zamieszkuje większość populacji prowincji średnie temperatury lata wynoszą +24°C, podczas gdy zimy +5°C. na większości wybrzeża panuje deszczowa pogoda. Średnie roczne opady wynoszą ponad 1100 mm. Klimat w wyższych partiach gór jest bardziej surowy, lecz ciągle dużo łagodniejszy niż po wschodniej stronie Gór Skalistych w Albercie

Zasoby naturalne

W Brytyjskiej Kolumbii występują bogate złoża złota, srebra, miedzi, ołowiu, cynku, molibdenu, węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego.
Duży zasięg lasów daje olbrzymie ilości surowca dla przemysłu drzewnego.

Gospodarka

Gospodarka Brytyjskiej Kolumbii oparta jest na przemyśle wydobywczym. Bogate zasoby metali, węgla i ropy naftowej są podstawą gospodarki prowincji. Ważnym sektorem jest także przemysł drzewny. Duży i stale zwiększający się udział w dochodzie prowincji posiada turystyka. Ukształtowanie powierzchni daje wyjątkowe możliwości uprawiania sportu i turystyki na poziomie amatorskim i wyczynowym. W czasie wczasów w Brytyjskiej Kolumbii, można jednocześnie uprawiać narciarstwo, wspinaczkę, spływy kajakowe, surfing oraz pełnomorskie żeglarstwo. Mniejsze znaczenie w gospodarce prowincji ma rolnictwo.

Historia

Artykuł główny: Historia Kolumbii Brytyjskiej
Współczesna Kolumbia Brytyjska powstała przez połączenie dwóch brytyjskich kolonii Wyspy Vancouver i Kolumbii Brytyjskiej. Początkowo obie miały charakter handlowy i zarządzane były przez Kompanię Zatoki Hudsona. Gorączka złota nad rzeką Fraser w 1858 i nad Peace River w 1861 spowodowały gwałtowny wzrost ludności kolonii i konieczność rozbudowy administracji kolonialnej. Unia obu kolonii nastąpiła w 1866 dotrzymawszy namiastkę obieralnego rządu. Wkrótce potem rozpoczęto debatę w sprawie dołączenia do Konfederacji Kanady, które nastąpiło w lipcu 1871
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.