Kolej linowo-terenowa to środek transportu górskiego jadący po szynach. Wagon porusza się po torze za pomocą liny napędowej, zaś ta po kółkach zamocowanych w ziemi.
W Polsce działają cztery koleje linowo-terenowe:
  • Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę w Zakopanem otwarta 20 grudnia 1938, jako druga w Polsce, po zmodernizowaniu otwarta 15 grudnia 2001, jako najnowsza i najnowocześniejsza w Polsce i na świecie.
  • Kolej linowo-terenowa na Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim otwarta 20 grudnia 2003, najnowsza w Polsce (wagony ze starej kolei linowo-terenowej na Gubałówkę).
  • Kolej linowo-terenowa w Gdyni na Oksywskim Klifie, przy zejściu na plażę koło pętli autobusu 152. Jest to kolejka z jednym wagonikiem (bez mijanki) na torze szerokości 600 mm. Jest regularnie używana do transportu ryb i sprzętu. Nie przewozi ludzi.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.