Koine (od gr. he koine glossa - język wspólny) - właściwie: potoczna nazwa odmiany języka greckiego powstałej w wyniku wymieszania się etnicznych dialektów greckich, nie bez naleciałości pochodzących z języków obcych (głównie łaciny oraz języków anatolijskich).
Koine stanowiła produkt epoki hellenistycznej zapoczątkowanej podbojami Aleksandra Macedońskiego. Od III/II wieku p.n.e. była potocznym językiem greków zamieszkałych w basenie Morza Środziemnego. Jest podstawą greki bizantyjskiej.
W koine napisana jest Septuaginta oraz Nowy Testament.
W sensie przenośnym określeniem koine bywa nazywany każdy wspólny język lub dialekt służący do komunikacji międzyszczepowej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.