Kobiety na falach (ang. Women On Waves) to organizacja zajmująca się promocją prawa do aborcji w krajach, gdzie jest ona nielegalna.

Langenort

Organizacja jest najbardziej znana z zarejestrowanego pod holenderską flagą statku Langenort. Okręty na wodach eksterytorialnych obowiązują prawa kraju rejestracji. Ta więc po odpłynięciu na niewielką odległość od brzegu, na statku tym można legalnie dokonywać aborcji we wczesnym okresie ciąży, co jest legalne wg holenderskiego prawa, niezależnie od praw obowiązujących w porcie.
Statek ten podróżuje do krajów, takich jak kraje Ameryki Południowej, Polska i Portugalia, gdzie kobiety chcące usunąć ciąże mogą wybrać się na wody eksterytorialne, co jest dość specyficzną formą turystyki aborcyjnej. Akcje te są zwykle bardzo głośne, i ich celem jest w większym stopniu wymuszenie publicznej debaty nad zakazem aborcji niż dokonanie relatywnie niewielkiej liczby zabiegów.
Langenort był w Polsce w czerwcu 2003.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.