Kościół Szatana - najstarsza satanistyczna grupa wyznaniowa, założona 30 kwietnia 1966 r. (data symboliczna - naprawdę Kościół Szatana zaczął formować się pod koniec roku) w USA przez Antona Szandora LaVey'a.
Kierownictwo Kościoła Szatana stanowią Rada Dziewięciu, Wysoki Kapłan i Wysoka Kapłanka. Jego siedziba znajduje się w San Francisco.
Członkiem Kościoła Szatana zostaje się po listownym zarejestrowaniu, którego koszt wynosi 100 dolarów. Kapłanem można zostać jednak tylko z mianowania Rady Dziewięciu.
W Kościele Szatana dwukrotnie doszło do schizmy: w 1975 r., kiedy powstała Świątynia Seta i w 1997 r. - powstanie Pierwszego Kościoła Satanistycznego.
Kościół Szatana liczy obecnie ok. 10 000 członków, głównie w USA.

Wysocy Kapłani i Wysokie Kapłanki Kościoła Szatana

  • Anton Szandor LaVey (1966-1997)
  • Blanche Barton (1997-2002)
  • Peter H. Gilmore (od 2001)
  • Peggy Nadramia (od 2002)

Znani członkowie Kościoła Szatana

Łącze zewnętrzne

http://www.churchofsatan.com
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.