Knut_Hamsun -

Knut Hamsun (4 sierpnia 1859 - 19 lutego 1952) - norweski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1920. Urodzony w Lom jako Knud Pedersen.
Jako pierwsza uznanie zyskała jego powieść Glód (norw.Sult, 1890). Ta półbiografia przedstawia młodego pisarza, który na skutek głodu i ubóstwa popada w stan bliski szaleństwu. Powieść jest w dużym stopniu zapowiedzią utworów Franza Kafki i innych powieściopisarzy dwudziestowiecznych, którzy zgłębiali szaleństwo w położeniu ludzi im współczesnych. Książka stała się jedną z najbardziej wpływowych powieści w XX wieku. Kolejny utwór Misteria (norw.Mysterier, 1892), był prawdopodobnie najwybitniejszym dziełem Hamsuna. Inne ważne utwory to Pan, 1894 i Błogosławieństwo Ziemi (norw. Markens Grøde,1917), za którą otrzymał nagrodę Nobla w 1920 roku.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.