Definicja

Początkowo w XI-XII wieku słowo kmieć oznaczało dostojników książęcych lub królewskich.
W XIV i XV wieku zaczęto nim nazywać bogatych mieszkańców wsi, którzy uprawiali przynajmniej 1 łan ziemi i w zamian za to musieli płacić panu feudalnemu czynsz i wykonywać prace rolne na jego ziemi (początkowo 1 dzień w tygodniu). W tym okresie "kmieć" stanowiło określenie wartościujące, w odróżnieniu od "chłopa" ,które było pogardliwym określeniem niewolnego parobka lub sługi.
Obecnie w mowie potocznej kmieć jest synonimem chłopa lub wieśniaka.

Etymologia

Zdaniem prof. Franciszka Sławskiego słowo "kmieć" pochodzi od łacińskiego comes w dopełniaczu comitis oznaczające towarzysza, zwłaszcza panującego albo wodza; osobę należącą do orszaku panującego.
(Culpam poena premit 'comes - winie depcze po piętach jej towarzyszka kara . Maksyma Autor: Quintus Horatius Flaccus )
Zdaniem prof. Andrzeja Bańkowskiego słowo "kmieć" ma pochodzenie irańskie (A. Bańkowski „Słownik etymologiczny języka polskiego t.1 A-K”).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.