Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim.

Ustrój polityczny

Opis ustroju społeczno-politycznego, rodzaju rządów, podziału terytorialnego, opis instytucji itp. linki do podstron gdy konieczne.

Geografia

Główne miasta:
Całkowita długość granic: 3 446 km
Graniczy z państwami: Długość wybrzeża: 536 km

Historia

W VII-X wieku terytoria przybrzeżne opanowane były przez Arabów z Półwyspu Arabskiego, od 1873 podbite przez sułtana Zanzibaru, od 1920 kolonia brytyjska, od 1963 niepodległa republika w ramach dominium brytyjskiego.

Gospodarka

Podstawowe informacje o ekonomii i odsyłacz do artykuły o ekonomii kraju Kraj o rozwiniętym rolnictwie plantatorskim, zorganizowanym przez europejskich kolonistów.

Demografia

Dane można znaleźć w CIA Factbook [1] głównie murzyńskie plemiona grupy Bantu. Najliczniejsze z nich jest plemię Kikuju.

Kultura

Podstawowe informacje o kulturze i odsyłacz do artykuły o kulturze kraju
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.