Katmandu - stolica Nepalu, 450 000 mieszkańców - jest miastem położonym w środkowej części kraju, w dolinie o tej samej nazwie.
Wraz z miastami Patan, Bhatgaun tworzy aglomerację liczącą powyżej miliona mieszkańców.
Przemysł włókienniczy, spożywczy, drzewny, materiałów budowlanych i obuwniczy. Międzynarodowy port lotniczy. Uniwersytet.
Połączenie drogowe z Birgańdź (na granicy z Indiami) i Kodari (przy granicy z Chinamiami); koleją linową z Hetauri.
Stare miasto znane jest z buddyjskich świątyń i pałaców, które w większości pochodzą z XVII wieku. Wiele z obiektów jest uszkodzonych przez trzęsienia ziemi oraz zanieczyszczenie środowiska. W dolinie Katmandu znajduje się siedem obiektów zamieszczonych na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.