Katastrofa - nagłe i nieoczekiwanie wydarzenie niosące ze sobą negatywne skutki: straty materialne oraz straty w ludziach. Najczęściej odnosi się to do katastrof antropogenicznych, wywołanych przez ludzi. Katastrofy naturalne nazywa się raczej klęskami żywiołowymi lub kataklizmami.

Przykłady katastrof

Inne katastrofy

Do żadnej z powyższych kategorii nie da się zaliczyć następujących zdarzeń, które mogły stać się przyczyną bardzo poważnych katastrofy:
  • W październiku 1958 starszy sierżant Leander Cunningham zamknął się na klucz w magazynie bomb atomowych w brytyjskiej bazie RAF Sculthorpe Norfolk i próbował zdetonować znajdujące się tam głowice atomowe ze swojego pistoletu. Po wyczerpaniu amunicji poddał się.
Historia opisana poniżej zalicza się wprawdzie do kategorii wojskowych katastrof lotniczych, ale zostanie krótko opisana tutaj:
  • W maju 1969 sierżant Paul Meyer z brytyjskiej bazy RAF w Mildenhall upił się podczas zabawy w pobliżu swojej bazy. W stanie upojenia wszedł na teren bazy, wdrapał się na pokład samolotu transportowego C-130 Hercules. Mimo, że nie był pilotem, udało mu się skutecznie wystartować. Przeleciał nad Essex i Kent i wkrótce po minięciu miasta Brighton rozbił samolot w morzu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.