Katarzyna Medycejska wł. Caterina Maria Romola di Lorenzo de' Medici (ur. 13 kwietnia 1519 - zm. 5 stycznia 1589) - księżna z rodu włoskich Medyceuszy, w wieku 14 lat wydana za mąż za Henryka, księcia Orleanu, późniejszego króla franc. Henryka II. Była matką 9 dzieci, w tym 3 królów Francji: Franciszka II, Karola IX i Henryka III oraz 3 córek, które były żonami królów: Filipa II hiszp., Henryka Lotaryńskiego, i Henryka IV, króla Francji. Aktywna politycznie, jako katoliczka zwalczała, wraz z francuską Ligą Katolicką, protestantów, głównie hugenotów (Noc św. Bartłomieja), Sprawowała mecenat nad kulturą i sztuką, zwłaszcza architekturą.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.