Kasztanowiec
Kasztanowiec -
Systematyka
Klasa:dwuliścienne
Rząd:mydleńcowce
Rodzina: kasztanowate
Rodzaj: kasztanowiec
Nazwa systematyczna
Aesculus
Kasztanowiec (Aesculus L.) - rodzaj z rodziny kasztanowcowatych (Hippocastanaceae) obejmuje ok. 25 gatunków pochodzących z płd.-wsch. Europy, Ameryki Płn. oraz Azji wsch. W Polsce wszystkie uprawiane gatunki są sztucznie introdukowane przez człowieka. Kasztanowce lubią gleby żyzne, głębokie o uregulowanych stosunkach wodnych. Na słabszych rosną równie dobrze, lecz wolniej.

Charakterystyka

Pokrój
Drzewa, nawet do 40 m wysokości, rzadziej krzewy.
Pąki
Duże, charaterystyczne dla całego rodzaju, kleiste lub suche.
Liście
Ustawione naprzeciwlegle, dłoniastodzielne, złożone z 5-9 listków na długich ogonkach.
Kwiaty
Obupłciowe lub rozdzielnopłciowe w tym samym kwiatostanie, zazwyczaj zebrane w okazałe, wyprostowane wiechy o wys. do 30 cm, w kolorze białym, żółtawym, różowym lub czerwonym. Kwiat składa się 4-5 płatków i tyluż działek kielicha. Płatki opatrzone paznokciem. Pręcików 5-9, słupek jeden, górny.
Owoc
Torebka gładka lub kolczasta, rozpadająca się po dojrzeniu na trzy części. Nasiona bardzo duże, ciemno brązowe z kolistym znacznikiem (hilum), popularnie nazywane "kasztanami".
Zastosowanie
Bardzo cenne drzewa parkowe i alejowe oraz do nasadzeń przydrożnych. Trochę kłopotliwe ze względu na jesienne zaśmiecanie otoczenia.

Gatunki uprawiane w Polsce

  • Kasztanowiec drobnokwiatowy - A. parviflora Walt.
  • Kasztanowiec czerwony - Aesculus x carnea Hayne syn. A. rubicunda Loisel.
  • Kasztanowiec gładki - A. glabra Willd.
  • Kasztanowiec japoński - A. turbinata Bl.
  • Kasztanowiec plamisty - A. neglecta Lindl.
  • Kasztanowiec zwyczajny - A. hippocastanum L.
  • Kasztanowiec żółty - A. octandra Marsh.

Kasztanowiec -

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.