Kasprowy Wierch (słow. Kasprov vrch) szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m n.p.m. Góruje nad dolinami: Bystrej, Suchej Wody Gąsienicowej i Cichą Liptowską (słow. Tichá Dolina). Zbudowany jest ze skał krystalicznych mimo położenia w młodszej części Tatr zbudowanych ze skał osadowych. Szczyt położony jest w głównej grani Tatr pomiędzy Beskidem (oddziela je Sucha Przełęcz słow. Suché sedlo) i Pośrednim Goryczkowym (oddziela je Przełęcz Goryczkowa pod Zakosy).
Nazwa pochodzi od leżącej u podnóży szczytu Hali Kasprowej, a ta z kolei od imienia jej pierwszego użytkownika - Kaspra.
Od około 1910 Kasprowy Wierch stał się popularny wśród narciarzy.
W latach 1935-1936 zbudowano kolejkę linową z Kuźnic. Na zboczach Kasprowego Wierchu zbudowano także dwa wyciągi krzesełkowe (z Doliny Gąsienicowej w 1961 – 1962, w miejscu wyciągu saniowego z 1938 r.; z Doliny Goryczkowej w 1967 – 1969) i poprowadzono kilka narciarskich tras zjazdowych (nartostrady do Doliny Goryczkowej i Gąsienicowej). W roku 1938 zbudowano obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne. Jest to najwyżej położony budynek w Polsce, obecnie Obserwatorium Meteorologiczne IMiGW.
Znajduję się tutaj węzeł szlaków turystycznych (do Kuźnic, na Czerwone Wierchy, na Świnicę, do Doliny Gąsienicowej). Sucha Przełęcz jest dostępna od strony polskiej i słowackiej, jednak wejście na Kasprowy Wierch jest możliwe tylko szlakami turystycznymi znajdującymi się w polskiej części Tatr.
Pierwsze, odnotowane zimowe wejścia turystyczne: Klemens Bachleda (Klimek) i Karol Potkański ok. 1890.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.